PradžiaProjektaiEuropeana 1989

Kas yra Europeana?


Europeana yra Europos Komisijos iniciatyva sukurtas Europos bibliotekų, archyvų ir muziejų skaitmeninių dokumentų portalas. Jis buvo oficialiai pristatytas 2008 m. Briuselyje. Šiuo metu portale yra daugiau nei 30 milijonų Europos kultūros ir mokslo įstaigų dokumentų. Jame galima rasti daugybę knygų, garsių dailininkų paveikslų, nuotraukų, žymių kompozitorių, dainininkų ir atlikėjų muzikinių kūrinių, tekstinės bei įvairios vaizdinės medžiagos ir kitų svarbių Europos meno ir kultūros paminklų.

Europeana – vartai į kultūros, mokslo, žinių, istorijos ir meno pasaulį. Europeanoje galima rasti ir Lietuvos kultūros paveldo institucijų – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Nacionalinio dailės muziejaus, Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Vilniaus universiteto bibliotekos, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir kitų kultūros ir mokslo organizacijų saugomus.

Vaizdinė medžiaga apie Europeanos portalą:

 


Kaip prasidėjo projektas „Europeana 1989“?


Europos skaitmeninė biblioteka, muziejus ir archyvas Europeana 2013 m. pradėjo vykdyti projektą „Europeana 1989“, skirtą Geležinės uždangos žlugimui 1989 m. paminėti. Tų metų įvykiai Lenkijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, Baltijos šalyse visiems laikams pakeitė Europos veidą. Šioms šalims atstovaujančios atminties organizacijos, dalyvaudamos projekte, sukūrė unikalų skaitmeninį archyvą www.europeana1989.eu, kuriame kaupiami žmonių asmeninių dokumentų ar daiktų skaitmeniniai vaizdai, liudijantys jų išsaugotus prisiminimus apie svarbiausius politinius ir socialinius praėjusio amžiaus 9–10 dešimtmečių sandūros virsmus Rytų Europoje. Viena ryškiausių 1989 m. gairių – Baltijos kelias.

 


Projektas „Europeana 1989“ Baltijos šalyse 


Baltijos šalims projekto komandoje atstovavo Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinės bibliotekos. 2013 m. vasarą jos organizavo didelius viešus renginius su šūkiu „Atkurkime Baltijos kelią internete!“. Baltijos kelio prisiminimų rinkimo dienos vyko Vilniuje (rugpjūčio 9–10 d.), Panevėžyje (rugpjūčio 13 d.), Rygoje (rugpjūčio 23–24 d.) ir Taline (rugpjūčio 30–31 d.). Per šias dienas visose Baltijos šalyse sulaukta daugiau kaip 300 lankytojų, kurie atnešė apie 600 atmintinos vertės turinčių daiktų. Tai Baltijos kelyje susikibusių žmonių nuotraukos ir skaidrės, atnešti turimi užrašai, suvenyrai, 1989-ųjų nuotaikas atspindėjusių laikraščių iškarpos, mitingų, suvažiavimų ir kitų renginių dalyvių kortelės, fotoaparatai, kuriais fiksuotos istorinės akimirkos, degintos žvakelės, Ribentropo-Molotovo pakto metinėms skirti ženkleliai, trispalvės vėliavėlės, netgi vaizdo kameromis užfiksuoti unikalūs vaizdai. Šie prisiminimų liudijimai buvo skaitmeninami ir kartu su gyventojų papasakotomis istorijomis įkelti į projekto interneto svetainę www.europeana1989.eu. Buvo parengta ir platinama informacija, kaip patiems į šią svetainę įkelti skaitmeninius vaizdus, tobulinamas svetainės funkcionalumas.

Nacionalinės bibliotekos atstovės, mokslinė sekretorė Birutė Pečiulevičiūtė, Informacijos centro specialistės Agnė Daujotaitė ir Laura Šimkutė, viešindamos projektą „Europeana 1989“, parengė vaizdinę medžiagą, kurioje išsamiau pristatomas projektas.

 


Projekto „Europeana 1989“ viešinimas Lietuvos viešosiose bibliotekose


Siekiant paminėti Baltijos kelio 25-ąsias metines Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka suorganizavo seminarų ciklą, kviesdama viešąsias bibliotekas prisidėti prie Baltijos kelio jubiliejaus minėjimo – rinkti, išsaugoti ir skleisti Lietuvos gyventojų prisiminimus internete. Lietuvos viešosios bibliotekos buvo supažindintos su šiuo projektu, apmokytos naudotis svetaine www.europeana1989.eu. Seminarų lektoriai – Nacionalinės bibliotekos atstovės Birutė Pečiulevičiūtė, Agnė Daujotaitė, Laura Šimkutė, Laimutė Jankevičienė.

2014 m. įvykę seminarai:

  • gegužės 6 d. – Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje,
  • gegužės 6 d. – Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje,
  • gegužės 7 d. – Širvintų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje,
  • gegužės 13 d. – Šiaulių miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Dalyviai: Naujosios Akmenės, Joniškio, Pakruojo, Radviliškio ir Šiaulių rajonų savivaldybių ir Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešosios bibliotekos atstovai,
  • gegužės 14 d. – Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje. Dalyviai: Molėtų, Panevėžio ir Zarasų rajonų savivaldybių viešųjų bibliotekų, Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos ir Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos atstovai,
  • gegužės 22 d. – Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje. Dalyviai: Palangos ir Klaipėdos miestų savivaldybių viešųjų bibliotekų, Plungės, Šilutės Fridricho Bajoraičio ir Šilalės rajonų savivaldybių viešųjų bibliotekų atstovai,
  • gegužės 26 d. – Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje. Dalyviai: Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos, Kalvarijos savivaldybės viešosios bibliotekos, Jonavos, Trakų, Šakių, Vilkaviškio ir Kaišiadorių rajonų savivaldybių viešųjų bibliotekų atstovai.

Seminarų metu buvo sulaukta didelio dalyvių susidomėjimo. Viešųjų bibliotekų darbuotojai susipažino su projektu, išmoko naudotis svetaine: naršyti, susikurti paskyrą, ją administruoti, įkelti suskaitmenintą medžiagą. Taip pat jie buvo apmokyti, kaip viešojoje bibliotekoje surinkti 1989 m. įvykių dalyvių prisiminimus, t. y. kaip renginius planuoti ir įgyvendinti. Seminaro lektoriai teikė praktinių renginio organizavimo patarimų. Visos Lietuvos viešosios bibliotekos buvo skatinamos ne tik paminėti Baltijos kelio 25-metį, bet ir aktyviai naudotis svetaine www.eureopeana1989.eu. Kiekvieno seminaro pabaigoje organizatoriai ir dalyviai atkūrė Baltijos kelią.

Akimirkas iš seminarų, vykusių Lietuvos viešosiose bibliotekose, rasite čia ».

Kviečiame dalyvauti ir kartu internete atkurti Baltijos kelią!