PradžiaNaujienosIšleistas žurnalo „Rubinaitis“ 2013 metų nr. 1

Išleistas žurnalo „Rubinaitis“ 2013 metų nr. 1

2013-03-28

„Rubinaitis“ žurnalo viršelis

Pasirodė naujas (2013 m., nr. 1) žurnalo „Rubinaitis“ numeris. Žurnalas apie vaikų knygas, skirtas mokytojams, bibliotekininkams, literatūrologams, rašytojams, iliustruotojams, leidėjams bei tėvams, išėjo prieš pat Tarptautinę vaikų knygos dieną, kuri švenčiama kiekvienų metų balandžio 2-ąją. Kurios nors šalies IBBY skyrius gauna teisę kurti šventės kreipimąsi į skaitytojus bei plakatą. Šiemet ši teisė atiteko Jungtinių Amerikos Valstijų IBBY skyriui. Įvade publikuojamo eilėraščio „Skaitymo džiaugsmas“ autorė Pat Mora, plakatą sukūrė Ashley Braynas.

„Apžvalgų skiltyje“ spausdinamos trys publikacijos. Loreta Žvironaitė apžvelgia 2012 metų lietuvių autorių pasakas. Straipsnis vadinasi „Kur nauji pasakų karaliaus drabužiai?“ Ji rašo, kad perskaičiusi beveik trisdešimt 2012 m. išleistų pasakų knygų bandė „sudėlioti į dvi krūveles: vertų skaityti vaikams ir galimų neskaityti. Deja, pastaroji buvo didesnė. Glumino nuojauta, jog daug kas jau kažkur girdėta“...

„Plačiai pažindinti, menkai gvildenti“ – taip savo apžvalgą apie 2012 metų realistinę ir pažintinę lietuvių autorių prozą vaikams pavadino Loreta Jakonytė. Autorė pastebi, jog absoliuti dauguma realistinės prozos kūrinių skirti jaunesniajam skaitytojų amžiui, o paaugliams – tik vienas romanas. Praėjusiais metais pažintinių knygų derlius dvigubai gausesnis. Šiomis knygomis pristatomi gamtos reiškiniai, ugdomi socialiniai įgūdžiai, plečiamas kultūrinis akiratis. Literatūrologės išvada: „2012 m. pažintinė literatūra atrodo gyvybingesnė nei realistinė proza, kurios didelė dalis stagnavo išrašytose temose ir tiesmukuose pamokymuose. Rašytojai buvo linkę vaikus su tikrove pažindinti, bet ne išsamiau, problemiškiau ją gvildenti.“

„Poetinėmis piktžolėmis“ literatūros kritikas Marius Burokas pavadino 2012 metų vaikų poeziją. „Vaikų poezijos daržas <...> užkerojęs gausiomis, vešliomis, ryškiais nuodingais žiedais žydinčiomis piktžolėmis,“ – rašo jis. Tačiau autorius pastebi ir tris knygas, „kurios parašytos kokybiškai, įdomiai ir vertos vaikų dėmesio“. Tai Onos Jautakės „Maži paklydimai“, Česlovo Navakausko „Burbulų lietus“ bei Antano Šimkaus „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt.“

Kita žurnalo rubrika „Atidžiu žvilgsniu“ pristato skaitytojams tris publikacijas, kurios yra akcijos „Metų knyga“ recenzijų konkurso nugalėtojos. Neringa Mikalauskienė analizavo K. Gudonytės romaną „Ida iš šešėlių sodo“, Inga Mitunevičiūtė – N. Marčėnaitės knygą „Lėlė“, Asta Skujytė – K. Kasparavičiaus pasaką „Sapnų katytė“.

Skaitytojų pamėgta ir laukiama rubrika „Mano vaikystės skaitymai“ dovanoja susitikimą su žinoma dainininke Sigute Trimakaite, kuri sako: „Šalia muzikos mane persekiojo ir literatūra...“ Pokalbyje ji papasakojo apie savo vaikystę, kokias knygas skaitė dukrai.

„Sukakčių“ skiltis prisimena vaikų poetą Martyną Vainilaitį, kurio 80-metį minime šiais metais. Prisiminimais apie jį dalijasi Maironio literatūros muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė ir poetė Zita Gaižauskaitė. Pastaroji vadina Vainilaitį įsimintiniausiu savo mokytoju.

„Kronika. Informacija. Skelbimai“ pristato vaikų literatūros aktualijas bei renginius.


Naujieną parengė Vaikų literatūros centro Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyr. metodininkė, žurnalo „Rubinaitis“ atsakingoji sekretorė Reda Tamulienė.