PradžiaDUKDažniausiai apie prenumeruojamas duomenų bazes užduodami klausimai

Dažniausiai apie prenumeruojamas duomenų bazes užduodami klausimai

2015-11-18

 • Kokias duomenų bazes prenumeruoja Nacionalinė biblioteka?
  Informaciją apie Nacionalinės bibliotekos prenumeruojamas duomenų bazes rasite tinklalapyje Prenumeruojamos duomenų bazės. Nuorodos į šias duomenų bazes veikia tik iš bibliotekos kompiuterių tinklo. Apie galimybę duomenų bazėmis naudotis ne bibliotekoje, skaitykite tinklalapyje Prenumeruojamos duomenų bazės virtualiems vartotojams.

 • Ką reiškia „Terminuotos prieigos duomenų bazės“?
  Terminuotos prieigos duomenų bazės – tai duomenų bazės, prie kurių suteikiama trumpalaikė nemokama prieiga, siekiant bibliotekos darbuotojus ir vartotojus supažindinti su duomenų bazėse esančia informacija, jos turiniu ir paieškos galimybėmis. Informaciją apie tai, su kokiomis terminuotos prieigos duomenų bazėmis galima susipažinti, rasite Nacionalinės bibliotekos tinklalapyje Terminuotos prieigos duomenų bazės. Ši informacija taip pat skelbiama el. leidinyje „LNB Informacijos centro naujienos“ ir Nacionalinės bibliotekos naujienų tinklalapyje. Terminuotos prieigos trukmė – nuo 1 sav. iki 1 mėn., išimtinais atvejais – 2 mėn. ar ilgiau.

 • Ar galima Nacionalinės bibliotekos prenumeruojamomis duomenų bazėmis naudotis namuose?
  Kai kuriomis Nacionalinės bibliotekos prenumeruojamomis duomenų bazėmis galima naudotis ir ne bibliotekoje, tačiau ši paslauga teikiama tik Nacionalinės bibliotekos vartotojams. Jeigu esate Nacionalinės bibliotekos vartotojas, registruokitės el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. (laiške parašykite savo vardą, pavardę, Nacionalinės bibliotekos vartotojo pažymėjimo numerį ir savo el. pašto adresą). Slaptažodžiai suteikiami nemokamai. Daugiau informacijos ».

 • Per kiek laiko virtualiems vartotojams, parašiusiems el. laišką dėl nuotolinės prieigos, suteikiamas slaptažodis?
  Virtualiems vartotojams nuotolinės prieigos slaptažodžiai suteikiami per 24 val., išskyrus savaitgalius, švenčių dienas ir nenumatytus atvejus, kai biblioteka nedirba.

 • Duomenų bazei, kuria noriu pasinaudoti, virtualiems vartotojams neteikiate slaptažodžių. Kiek kainuotų prieiga prie jos, jei dėl slaptažodžio kreipčiausi tiesiogiai į duomenų bazės atstovus?
  Tokios informacijos neturime. Dažniausiai duomenų bazių atstovai nesudaro sandorių su pavieniais vartotojais. Tačiau kai kuriose duomenų bazėse reikiamus straipsnius ar tam tikros informacijos paketus galima nusipirkti internetu. Tokia informacija būna pažymėta specialiais simboliais, šalia nurodoma kaina.

 • Kodėl kai kuriose duomenų bazėse nėra prieigos prie naujausių žurnalų numerių visų tekstų?
  Kai kuriose duomenų bazėse (pvz., EBSCO Publishing duomenų bazėse) yra leidinių, kuriems taikomas taip vadinams embargo laikotarpis. Embargo – tai laikotarpis nuo spausdinto leidinio pasirodymo iki to laiko, kai leidėjai leidžia visą leidinio tekstą pateikti duomenų bazėje (dažniausiai jis būna nuo 3 iki 12 mėn.). Šis laikotarpis nustatomas leidėjo ir duomenų bazės, kurioje pateikiamas leidinys, susitarimu, biblioteka jo keisti negali.

 • Ar galima atsispausdinti arba išsaugoti duomenų bazėse rastą informaciją?
  Reikalingą informaciją galima atsispausdinti, išsisaugoti kompiuterinėje laikmenoje arba persiųsti el. paštu. Įspėjame, kad negalima kopijuoti visų žurnalo numerių ar labai didelių informacijos kiekių (pvz., pasidaryti žurnalo kelerių metų visų straipsnių kopijas, kopijuoti informaciją taikant specialias programas ir pan.), rastos informacijos negalima naudoti komerciniais tikslais ar skelbti kituose leidiniuose.

 • Kodėl kai kuriose duomenų bazėse nėra prieigos prie anksčiau leistų (pvz., daugiau kaip prieš 10 m.) žurnalų numerių visų tekstų?
  Kai kurios duomenų bazių licencijos yra pasirašytos tik konkrečiam laikotarpiui, pvz., 10-čiai metų (skaičiuojant nuo naujausio numerio). Todėl bibliotekos vartotojai gali skaityti tik to laikotarpio leidinius.

 • Kur kreiptis norint pasaulinėse duomenų bazėse pateikti mokslinius leidinius ar konferencijų medžiagą?
  Šiuo atveju Nacionalinė biblioteka netarpininkauja. Žurnalų ar konferencijų medžiagos leidėjai turėtų kreiptis tiesiogiai į tų duomenų bazių, kuriose nori pateikti savo leidinius, atstovus. Paprastai tokia kontaktinė informacija pateikiama visiems prieinamuose duomenų bazių tinklalapiuose.

 • Kuo skiriasi licencijuojamos duomenų bazės nuo prenumeruojamų?
  Skirtumo nėra. Nacionalinė biblioteka prenumeruoja ne pačias duomenų bazes, o tik įsigyja licencijas, kurios suteikia teisę tam tikrą laikotarpį naudotis duomenų baze.

 • Kaip sužinoti, kokiose užsienio duomenų bazėse yra konkretus mokslo el. leidinys?
  Norint kuo greičiau surasti reikalingą mokslo el. leidinį ir išvengti naršymo kiekvienoje duomenų bazėje atskirai, siūlome naudotis EBSCO Discovery Service (EDS) paslauga Publications. Taip pat galite naudotis Serialinių leidinių paieška, kuri atlieka paiešką Nacionalinės bibliotekos prenumeruojamose užsienio duomenų bazėse ir atvirosios prieigos ištekliuose. Neradus reikalingo leidinio, rekomenduojame jo ieškoti paieškos sistemoje eLABa (Lietuvos akademinė elektroninė biblioteka). Norime atkreipti dėmesį, kad prieiga prie EDS paslaugos Publications ir prenumeruojamose duomenų bazėse esančių leidinių viso teksto galima tik iš mūsų bibliotekos kompiuterių tinklo ir virtualiems vartotojams. Atvirosios prieigos ištekliuose esantys leidiniai prieinami laisvai visiems vartotojams.

 • Kur galėčiau rasti daugiau informacijos apie Lietuvoje leistus mokslinius periodinius leidinius (pvz., kokiose tarptautinėse duomenų bazėse jie pateikiami ir kt.)?
  Lietuvos mokslinių periodinių leidinių sąrašą su papildomais duomenimis rasite Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos svetainėje.