Dažniausiai užduodami klausimai

2016-03-22

Prieš pasinaudodami paslauga „Klausk bibliotekininko“, pabandykite atsakymą rasti iš karto.

 • Bendra informacija apie Nacionalinę biblioteką

  • Nacionalinės bibliotekos darbo laikas
   Pirmadieniais–penktadieniais 10.00–19.00
   Šeštadieniais 10.00–17.00
   Sekmadienį ir valstybinių švenčių dienomis skaitytojai neaptarnaujami
   Liepos ir rugpjūčio mėnesiais:
   Pirmadieniais–ketvirtadieniais 11.00–19.00
   Penktadieniais 9.00–16.00
   Šeštadieniais ir sekmadieniais nedirba
   Informacija apie specializuotų skaityklų darbo laiką

  • Norėčiau padovanoti bibliotekai knygų. Kur turėčiau kreiptis?
   Dėl knygų perdavimo siūlytume kreiptis į Komplektavimo skyriaus vedėją Vytautą Gocentą, tel. (8 5)  239 86 10, el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba į Retrospektyviųjų dokumentų komplektavimo grupės bibliotekininkę Violetą Petrulevičiūtę, tel. (8 5)  239 86 10 arba 239 86 12 ir prašyti sujungti su vidaus tel. 8156, el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. Dėkojame už pasiūlymą.

 • Vartotojų aptarnavimo tvarka

  • Kaip tapti bibliotekos vartotoju?
   Norint tapti bibliotekos vartotoju reikia registratūroje (Gedimino pr. 51, I a., kab. 145, tel. (8 5) 249 7013) arba portale www.ibiblioteka.lt užpildyti registracijos kortelę, susipažinti su vartotojų aptarnavimo taisyklėmis (atsisiųsti PDF ») ir Lietuvos integralios bibliotekų informacijos sistemos (toliau – LIBIS) pažymėjimo naudojimo taisyklėmis (atsisiųsti PDF »), įsigyti pažymėjimą.
   Registruojantis bibliotekoje reikia pateikti pasą arba vairuotojo pažymėjimą, o besimokantiesiems – studento ar moksleivio pažymėjimą.

  • Ar galima bibliotekoje naudotis nešiojamaisiais kompiuteriais?
   Skaitytojai gali naudotis nešiojamaisiais kompiuteriais neįjungdami jų į Nacionalinės bibliotekos kompiuterių tinklą. Įsinešti kompiuterį reikėtų specialiame tam skirtame krepšyje, o įeinant į biblioteką ir išeinant iš jos, kompiuterį ir kitus nešamus daiktus reikėtų parodyti apsaugos darbuotojui.

  • Ar veikia bibliotekoje belaidis internetas?
   Belaidis internetas veikia Bendrojoje ir Lituanikos skaityklose. Darbo laikas neribojamas.

  • Ar galiu skaityti savo atsineštą kompaktinį diską?
   Ne. Bibliotekoje galima skaityti tik bibliotekos kompaktinius diskus. Informacijos apie juos rasite bibliotekos kataloge. Papildomą informaciją teikia budintys bibliografai.

  • Ar galima bibliotekoje naudotis tekstiniu redaktoriumi, pavyzdžiui, susirinkti savo kursinį darbą?
   Skaityklose tekstiniu redaktoriumi galima naudotis tik tais atvejais, kai reikia sutvarkyti ir išspausdinti bibliotekoje rastą informaciją.

  • Ar galima leidinius išsinešti į namus?
   Leidinių į namus išsinešti neleidžiame. Juos galite skaityti tik bibliotekoje. Išimtis taikoma Vaikų literatūros centro skaitytojams ir asmenims, kuriems suteikta teisė tam tikram laikui išsinešti dokumentus. Daugiau informacijos rasite vartotojų aptarnavimo taisyklėse.

  • Ar yra bibliotekoje radinių skyrius?
   Ne, tačiau ką nors pametus reikia kreiptis į bibliotekos darbuotojus vartotojų registracijos vietoje.

 • Knygų paieška ir užsakymas

  • Kaip sužinoti, kokie yra bibliotekoje saugomi leidiniai?
   Apie mūsų bibliotekoje saugomus leidinius galite sužinoti naudodamiesi Nacionalinės bibliotekos elektroniniu katalogu lnb.libis.lt. Seniau leistų knygų užsienio kalbomis (gautų bibliotekoje maždaug iki 1994 m.), kurios dar neatsispindi Nacionalinės bibliotekos elektroniniame kataloge, reikėtų ieškoti Nacionalinės bibliotekos kortelių vaizdų kataloge vaizdai.libis.lt.

  • Kaip rasti knygas rūpima tema?
   Nacionalinės bibliotekos elektroninio katalogo lnb.libis.lt išplėstinės paieškos lango (pasirinkimas kairėje ekrano pusėje) „Dalyko“ lauke siūlytume užrašyti dominančią temą. Temos formuluotę galite patikslinti pasirinkę nuorodą „Vardai ir dalykinės rubrikos“. Reikėtų nepamiršti nustatyti įrašo tipo: rinkitės „Dalykinę rubriką“. Gautų rubrikų sąraše šalia pasirinktos temos spustelėkite mygtuką „apie“. Dokumentų (knygų) paieškai naudokite paryškintą temos formuluotę. Spustelėję klaustuką šalia jau minėto lauko „Dalykas“, rasite naudingų patarimų.

  • Kaip internetu užsakyti leidinius?
   Nacionalinės bibliotekos elektroninio kataloge lnb.libis.lt radę dominantį dokumentą, spauskite mygtuką „Užsakyti“. Langelyje „Vartotojo pažymėjimo numeris“ nurodykite savo vartotojo pažymėjimo numerį ir slaptažodį. Slaptažodis yra jūsų pavardė. Spauskite mygtuką „Užsakyti“.  Langelyje „Užsakymo data“ pasirinkite pageidaujamą datą. Skiltyje „Egzempliorių duomenys“ pamatysite, kokiuose bibliotekos fonduose ir skaityklose yra jus dominantis dokumentas. Pažymėkite iš kurio fondo norėtumėte gauti leidinį. Jei užsakymas priimtas, pateikiamas sąrašas „Užsakyti dokumentai“, kuriame galite pasitikrinti, ar dokumentas tikrai užsakytas. Sėkmingai užsakę matysite užrašą „Užsakymas pateiktas“. Informaciją apie užsakymus galite pasitikslinti elektroninio katalogo viršutinėje meniu eilutėje suaktyvinę nuorodas „Mano sritis“ => „Mano užsakymai“. Šiuo metu internetu galima užsakyti tik Bendruosiuose fonduose, Meno, Muzikos ir Retų knygų ir rankraščių skaityklose saugomus leidinius. Skaityklose esančių dokumentų užsakyti nereikia – juos rasite atviruose skaityklų fonduose. Seniau leistų knygų užsienio kalbomis (gautų bibliotekoje maždaug iki 1994 m.), kurios dar neatsispindi elektroniniame kataloge, taip pat reikėtų mėginti ieškoti Nacionalinės bibliotekos kortelių vaizdų kataloge vaizdai.libis.lt. Tačiau jų negalima užsakyti internetu. Reikia atvykti į biblioteką ir užpildyti užsakymo lapelį.

  • Kaip sužinoti informaciją apie naujas Lietuvoje išleistas knygas?
   Skaitykite savaitinius biuletenius „Ekspresinformacija apie naujus spaudinius, išėjusius Lietuvoje“ ir „Numatomos leisti knygos“.

  • Kaip galėčiau užsakyti leidinius iš kitų Lietuvos ar pasaulio bibliotekų?
   Jei neradote leidinio mūsų bibliotekoje, galite kreiptis į Tarpbibliotekinį abonementą (TBA) ir pamėginti užsakyti knygas iš kitų bibliotekų. Paslauga yra mokama. Informacija apie TBA teikiama: tel. (8 5) 239 8633, (8 5) 239 8635, faks. (8 5) 249 6129, el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

 • Straipsnių paieška

  • Kaip susirasti Lietuvos periodiniuose leidiniuose išspausdintus straipsnius?
   Bibliografinę informaciją apie Lietuvos periodikoje išspausdintus straipsnius galite rasti Lietuvos periodinės spaudos bibliografinėje straipsnių bazėje (1994–2002 m. archyvas) ir Nacionalinės bibliografijos duomenų banke (NBDB, straipsniai nuo 2003 m.). Ankstesniųjų metų straipsnių (iki 1994 m.) reikėtų ieškoti nacionalinės bibliografijos rodyklėse „Bibliografijos žinios“ ir „Spaudos metraštis“. Straipsnių apie žymius Lietuvos veikėjus ar vietoves galite ieškoti skenuotose kortelių vaizdų Personalijų ir Vietovardžių kartotekose.

  • Kaip susirasti užsienio periodiniuose leidiniuose išspausdintus viso teksto straipsnius?
   Viso teksto straipsnių, atspausdintų užsienio periodiniuose leidiniuose, reikėtų ieškoti prenumeruojamose užsienio duomenų bazėse. Daugiau informacijos rasite prie dažniausiai apie prenumeruojamas duomenų bazes užduodamų klausimų.

 • Kartografinių dokumentų paieška

  • Kur bibliotekoje saugomi kartografiniai dokumentai?
   Kartografinių dokumentų bibliografinius aprašus su Nacionalinės bibliotekos fondų šifrais galite rasti elektroniniame kataloge. Informacija teikiama Bendrojoje skaitykloje. Kartografinių dokumentų fondus turi Skaitytojų aptarnavimo, Lituanikos, Retų knygų ir rankraščių skyriai, Informacijos centras.

 • Disertacijos

  • Kur galėčiau perskaityti Lietuvoje apgintas disertacijas?
   Retų knygų ir rankraščių skyriuje yra saugomos nuo 1994 m. Lietuvoje apgintos disertacijos, kurias apsigynusieji atneša į biblioteką. Bibliografinę informaciją apie mūsų bibliotekoje saugomas disertacijas galite susirasti naudodamiesi Nacionalinės bibliotekos elektroniniu katalogu.

 • Mikroformos

  • Ar yra galimybė skaityti mikrofilmus, mikrofišas, pasidaryti jų kopijas?
   Skaityti mikrofilmus, mikrofišas ir daryti mikrofišų kopijas galima Bendrojoje skaitykloje.

 • Mokamos paslaugos

  • Kokias teikiate mokamas paslaugas?
   Informaciją apie Nacionalinės bibliotekos teikiamas mokamas paslaugas ir paslaugų kainoraščius rasite tinklalapyje Mokamos paslaugos.

 • Paslaugos virtualiems vartotojams

  • Į kokius klausimus atsakote besikreipiantiems į svetainę „Klausk bibliotekininko“?
   Paslaugos tikslas – suteikti trumpą informaciją. Elektroniniu paštu atsakome į klausimus apie biblioteką, jos fondus, aptarnavimo tvarką, Nacionalinės bibliotekos duomenų bazes, katalogus, dokumentų paiešką.

  • Per kiek laiko gausiu atsakymą?
   Į Jūsų klausimus stengsimės atsakyti per 48 valandas, išskyrus savaitgalius ir švenčių dienas.

  • Ar galėtumėte atsiųsti straipsnių kopijas?
   Dėl kopijų siuntimo paštu reikėtų kreiptis į Tarpbibliotekinį abonementą (TBA). Tai mokama paslauga.

 • Genealogija

  • Ar teikiate genealoginę informaciją?
   Biblioteka genealoginės informacijos neteikia. Siūlytume kreiptis į Lietuvos valstybės istorijos archyvą adresu:
   Gerosios Vilties g. 10, LT-03134 Vilnius
   Tel. (8 5) 213 7482
   Faks. (8 5) 213 7612
   El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.